مرکز گفتاردرمانی و کاردرمانی تخصصی سیاوش عطایی در کرج09121623463:دلایل داغ کردن بدن!

مرکز گفتاردرمانی و کاردرمانی تخصصی سیاوش عطایی در کرج09121623463:دلایل داغ کردن بدن!

افزایش دمای بدن و گرگرفتگی می‌تواند یکی از نشانه‌های پایان چرخه‌های قاعدگی و ورود به دوران یائسگی در زنان باشد. اما دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند موجب این شرایط شوند بدون آن که ارتباطی با یائسگی داشته باشند.
بازدید :
767
زمان تقریبی مطالعه :
4 دقیقه
تاریخ : پنج شنبه 1397/09/22
پنکه
بهتر است علائمی که با آن‌ها مواجه هستید را یادداشت کنید، به ویژه اگر تعریق بیش از حد، تغییر وزن، خستگی یا تپش قلب را تجربه می‌کنید، و برای بررسی دقیق شرایط آن‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید. در ادامه با برخی از دلایل شایع گرگرفتگی و افزایش دمای بدن بیشتر آشنا می‌شویم:

مقاومت به انسولین
تعریق مداوم، به ویژه هنگام شب، یا عدم تحمل گرما می‌توانند نشانه‌ای از مقاومت به انسولین باشند. این به معنای آن است که بدن در کنترل سطوح قند خون با مشکل مواجه است. تعریق و عدم تحمل گرما بین افراد مبتلا به پیش دیابت یا مقاومت به انسولین بیشتر شایع است و دلیلی شایع برای گرگرفتی بین بیماران محسوب می‌شود. نوسان‌های سطوح قند خون ممکن است یک واکنش جنگ یا گریز را در بدن تحریک کند و به نوسان دمای بدن منجر شود.

مشکلات تیروئید
فعالیت نادرست غده تیروئید یکی از دلایلی است که در پس افزایش دمای بدن قرار دارد. پرکاری تیروئید موجب ترشح بیش از حد هورمون تیروئید، افزایش سوخت و ساز و احساس دمای بیش از حد بالای بدن می‌شود. کم‌کاری تیروئید نیز می‌تواند اثری مشابه داشته باشد. تغییر وزن، خستگی، و تپش قلب از دیگر نشانه‌های عملکرد نادرست تیروئید هستند. در صورت مواجهه با این علائم به پزشک مراجعه کنید.
خوراکی‌های تند تنها موجب احساس سوزش در دهان نمی‌شوند و می‌توانند دمای بدن را نیز افزایش دهند. پس از مصرف غذاهای تند، جریان خون به صورت، زبان و گلو افزایش می‌یابد. با افزایش جریان خون، شما هرچه بیشتر گرما را احساس خواهید کرد

ادامه مطلب  کلینیک تخصصی درمان کامل لکنت زبان سیاوش عطایی آسیب شناس | تهران یوسف آباد فرعی بابک

استرس و اضطراب
استرس یا اضطراب بیش از حد می‌تواند به تعریق و افزایش دمای بدن منجر شود. افزایش ترشح آدرنالین می‌تواند احساس گرما را به همراه داشته باشد که می‌تواند به راحتی با گرگرفتگی اشتباه گرفته شود. تمرین‌های تنفس عمیق یا پیاده‌روی می‌توانند به آرامش اعصاب و کاهش دمای بدن کمک کنند. احساس اندکی گرگرفتگی عادی است، اما اگر علائم شدیدتری را تجربه می‌کنید به پزشک مراجعه کنید.

بارداری
نوسان دمای بدن، به ویژه طی سال‌های باروری، شرایطی عادی است. دمای بدن در هر ماه پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد تا شرایط برای بارداری فراهم شود. در صورت باردار شدن، افزایش دمای بدن ادامه خواهد داشت و در غیر این صورت کاهش می‌یابد. برای برخی زنان، گرگرفتگی پس از بارداری نیز ادامه می‌یابد.

کافئین بیش از حد
در شرایطی که برخی افراد نمی‌توانند بدون مصرف کافئین عملکرد عادی خود را ارائه کنند، میزان بیش از حد این ماده نیز می‌تواند مشکل آفرین باشد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کافئین در بدن گرما تولید می‌کند که به طور طبیعی دمای بدن را افزایش می‌دهد. کافئین می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد و موجب احساس گرما شود. همچنین، مطالعه‌ای در سال 2015 که در نشریه Menopause منتشر شد، نشان داد که کافئین می‌تواند طی دوران یائسگی شدت گرگرفتگی‌ها را افزایش دهد.

غذاهای تند
خوراکی‌های تند تنها موجب احساس سوزش در دهان نمی‌شوند و می‌توانند دمای بدن را نیز افزایش دهند. پس از مصرف غذاهای تند، جریان خون به صورت، زبان و گلو افزایش می‌یابد. با افزایش جریان خون، شما هرچه بیشتر گرما را احساس خواهید کرد.

ادامه مطلب  از سیر تا پیاز درمان قطعی لکنت زبان |کلینیک های درمان قطعی لکنت زبان استان ایلام

دارو
داروهای تجویزی می‌توانند فهرستی طولانی از عوارض جانبی را موجب شوند. گرگرفتگی، به ویژه در مورد داروهای دیابت، یکی از موارد شایع است. اگر برای کاهش قند خون خود دارو مصرف می‌کنید و سطوح قند خون بیش از حد افت کند، می‌توانید تعریق را تجربه کنید. داروهای ضدافسردگی و داروهای شبه افیونی نیز از دیگر موارد شایعی هستند که می‌توانند موجب افزایش دمای بدن شوند.
بیشتر بخوانید
داغ شدن و سوزش پاها
یکدفعه بدن تان داغ می شود؟
حتی در تابستان هم سردتان است؟

بیماری و عفونت
بیماری و ابتلا به عفونت می‌تواند دمای بدن را افزایش دهد. هر چیزی از میکروب معده تا یک عفونت پوستی می‌تواند موجب افزایش دمای بدن و گاهی اوقات تب شود که می‌تواند همانند یک گرگرفتگی احساس شود.

الکل
الکل موجب گشاد شدن رگ‌های خونی در صورت و پیرو آن احساس گرما می‌شود. همچنین، مصرف الکل می‌تواند تعریق شبانه را به همراه داشته باشد. پردازش الکل توسط کبد و کاهش سطوح قند خون می‌تواند به تعریق نیز منجر شود.

سندرم پیش از قاعدگی
در روزهای منتهی به آغاز قاعدگی، سطوح استروژن رو به کاهش می‌رود. در سندرم پیش از قاعدگی با کاهش سطوح استروژن مواجه هستیم که می‌تواند یک گرگرفتگی را تسریع کند زیرا کاهش استروژن می‌تواند بر تنظیم دمای بدن اثرگذار باشد.
پروستاگلاندین ها، موادی شبه هورمونی، نیز می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند. سطوح این مواد شیمیایی پیش و حین قاعدگی افزایش می‌یابند و به رحم در تخلیه خون قاعدگی کمک می‌کنند. اما آن‌ها می‌توانند موجب تعریق و همچنین مشکلات گوارشی، مانند مدفوع شل و حالت تهوع نیز شوند.
منبع: عصر ایران

ادامه مطلب  لیست تایید صلاحیت شدگان انتخابات :: انتخابات هیت مدیره نظام پزشکی البرز :: دکتر رسول خوشنواز

 

سامانه مدیریت آموزش فرهنگی(ITMS) , عکس پروفایل , ورزش ۳ , همراه اول , دیجی استایل , اینستاگرام , دلیت اکانت

siavash-ataee.ir

Related posts