مرکز کاردرمانی تخصصی سیاوش عطایی در کرج 09121623463: چرا زیاد نشستن برای قلب مضر است

بهترین کرج دکتر هوشنگ دادگر , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی دولتی , بهترین کرج مراکز گفتاردرمانی در جنوب تهران
مرکز کاردرمانی تخصصی سیاوش عطایی در کرج 09121623463: چرا زیاد نشستن برای قلب مضر است

مطالعات زیادی نشان داده‌اند زمانی که افراد صرف نشستن می‌کنند (تماشای تلویزیون، کار کردن پشت میز، استفاده از کامپیوتر، رانندگی و خوردن) می‌تواند به میزان زیادی، ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش بدهد. ضمناً زمان نشستن، ارتباط تنگاتنگی با سندرم متابولیک، دیابت، چاقی، فشارخون بالا، افزایش تریگلیسرید و کاهش کلسترول خوب و حتی سرطان دارد. بدتر از همه اینکه، مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد حتی افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند نیز نمی‌توانند تأثیرات منفی زیاد نشستن را خنثی کنند. برخی مطالعات نیز حاکی از آن هستند که طولانی نشستن بر ریسک‌های قلبی و عروقی اثراتی دارد که معادل سیگار کشیدن است.

فواید زیاد ننشستن!
هر چند ورزش منظم برایتان خوب است، اما فعالیت‌هایی که در ساعات غیر ورزشی‌تان انجام می‌دهید نیز مهم است. مطالعه‌ای در سال 2015 روی 700 نفر انجام شد. نتیجه اینکه هر چه افراد زمان بیشتری صرف نشستن می‌کردند، ریسک بالا بودن شاخص توده بدنی‌شان، سطح گلوکزشان، افزایش دور کمرشان، میزان تریگلیسریدشان و کاهش کلسترول خوبشان بیشتر بوده است و برعکس، یعنی هر چه افراد زمان بیشتری صرف ایستادن می‌کردند، معیارهای گفته شده نیز سالم‌تر بوده است.
به علت اینکه طی سال‌های گذشته، مطالعات زیادی نتایج مشابهی ارائه داده‌اند، کارشناسان در تمام دنیا توصیه می‌کنند از مدت زمان نشستن‌های‌تان در طول روز کم کرده و زمان بیشتری را به فعالیت و پیاده‌روی بپردازید.
بیشتر بخوانید
8 مشکل ناشی از نشستن بد و طولانی
راهی برای کمتر نشستن
نشستن طولانی‌مدت خطرناک است

ادامه مطلب  انتخابات هیت مدیره نظام پزشکی و کلینیک های درمان قطعی لکنت زبان استان سمنان

چرا نشستن بد است؟
چرا نشستن این‌قدر برایتان بد است؟ مطمئناً نشستن و یا دراز کشیدن، از فشار وارد بر سیستم قلبی و عروقی کم کرده و به قلب و رگ‌های خونی اجازه می‌دهد شل شده و استراحت کنند. اما ایستادن باعث می‌شود قلب و سیستم تنفسی سخت‌تر کار کنند تا فشارخون را در سطحی نرمال حفظ کنند. ضمناً بیشتر ایستادن منجر به بهبود سلامت قلب و عروق و قوی شدن عضلات می‌شود.
زمان نشستن، ارتباط تنگاتنگی با سندرم متابولیک، دیابت، چاقی، فشارخون بالا، افزایش تریگلیسرید و کاهش کلسترول خوب و حتی سرطان دارد. بدتر از همه اینکه، مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد حتی افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند نیز نمی‌توانند تأثیرات منفی زیاد نشستن را خنثی کنند

از سویی دیگر، اطلاعات جمع‌آوری شده تاکنون، فقط ارتباط میان نشستن و خطرات قلبی و عروقی را نشان داده‌اند و علت را دقیقاً مشخص نکرده‌اند. بنابراین نتیجه‌گیری دقیق از چنین اطلاعاتی ممکن نیست.

امروزه با توجه به آگاه شدن همه نسبت به این ارتباط مهم، مطالعاتی در حال انجام است که از اطلاعات عینی و واقعی برای ارزیابی ارتباط میان وضعیت بدنی، فعالیت و نتایج استفاده می‌کند و از همه مهم‌تر به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا می‌توان سلامت قلب و عروق را با کاهش مدت زمان نشستن نسبت به مدت زمان ایستادن و تحرک، افزایش داد. این سؤالی است که طی یکی دو سال آینده می‌توان جواب قطعی به آن داد.

نتیجه این که…
هرچند هنوز نمی‌توانیم ثابت کنیم زیاد نشستن موجب بیماری قلبی می‌شود اما دلایل خوبی برای اجتناب از زیاد نشستن داریم. اطلاعاتی که تاکنون به دست آمده منسجم و مشابه بوده است و همین مطمئناً به اندازه کافی قانع کننده است که باعث شود کارشناسان، رهنمون‌های مربوط به میزان فعالیت را تغییر دهند. ضمناً با کم کردن از مدت زمان نشستن و بیشتر ایستادن و تحرک داشتن، چیزی از دست نخواهیم داد و کار راحتی نیز هست. دست‌کم اینکه با کمتر نشستن، کالری بیشتری خواهید سوزاند.
پس منطقی است که کمتر بنشینید و بیشتر تحرک داشته باشید و راه بروید. از هر فرصتی برای ایستادن و راه رفتن استفاده کنید. اتومبیلتان را دورتر از محل مورد نظر پارک کنید، زمان صحبت با تلفن و یا هنگام انتظار در بانک بایستید و … .

ادامه مطلب  اولین انتخابات الکترونیک انجمن علمی و صنفی گفتاردرمانی ایران هفدهم بهمن 98 :بلوار کشاورز فرعی کلایی

 

زندگینامه و نحوه شهادت امام حسن عسکری (ع) زندگینامه و نحوه شهادت امام حسن عسکری (ع)قیمت دلار , سامانه هم آوا

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

Related posts