مرکز کاردرمانی تخصصی سیاوش عطایی در کرج 09121623463: نشانه‌ها و خطرات استروژن بیش از حد برای مردان

بهترین کرج بازار کار کاردرمانی , بهترین کرج کاردرمانی در منزل , بهترین کرج کاردرمانی کودکان , بهترین کرج رتبه لازم برای کاردرمانی
مرکز کاردرمانی تخصصی سیاوش عطایی در کرج 09121623463: نشانه‌ها و خطرات استروژن بیش از حد برای مردان

افزایش سطوح هورمون استروژن در مردان می‌تواند به بروز برخی مشکلات سلامت جدی منجر شود. اندروپاز یا یائسگی مردان شرایطی شایع است که در آن سطوح طبیعی تستوسترون با افزایش سن بیش از حد سریع کاهش می‌یابد. این روند می‌تواند از دهه سوم زندگی مردان آغاز شود و شرایط سلامت مطلب در نظر گرفته نمی‌شود.
بازدید :
726
زمان تقریبی مطالعه :
4 دقیقه
تاریخ : چهارشنبه 1397/09/14
یائسگی در مردان
از آنجایی که تستوسترون می‌تواند به واسطه فعالیت آنزیمی به استرادیول، یک هورمون استروئیدی استروژن و از هورمون‌ها جنسی زنانه، تبدیل شود، میزان اضافه استرادیول می‌تواند از دلایل سطوح پایین تستوسترون در مردان باشد.
از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های استروژن بیش از حد در بدن مردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
* اختلال جنسی (میل جنسی کم، کاهش نعوظ صبحگاهی، افت عملکرد نعوظ)
* بزرگ شدن پستان‌ها
* افزایش چربی شکمی
* از دست دادن ماهیچه بدون چربی
* بدخلقی، مانند غم، نگرانی، ناامیدی
* خستگی
* علائم دستگاه ادراری به واسطه بزرگ شدن پروستات
* دیابت نوع 2
بیشتر بخوانید
تغییرات روحی در یائسگی مردان
نشانه‌ها و مشکلات یائسگی مردان
یائسگی مردانه یا آندروپوز

چرایی انباشت استروژن در مردان
ابتدا باید به این نکته اشاره داشت که کلسترول مولکول اصلی در متابولیسم هورمون جنسی است. پس از چندین تغییر متابولیک، کلسترول در نهایت به تستوسترون تبدیل می‌شود.
افزون بر زمینه ژنتیکی، برخی دلایل دیگر در افزایش تبدیل تستوسترون به استرادیول نقش دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
افزایش سن موجب افزایش آنزیم آروماتاز می‌شود. آروماتاز همانند یک کاتالیزور عمل کرده و تستوستورن را به هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون تبدیل می‌کند.
بافت چربی حاوی آروماتاز است و همچنین استرادیول را به خوبی ذخیره می‌کند. بیضه در مردان وظیفه تولید تستوسترون را بر عهده دارد، اما این هورمون در بدن به گردش درآمده و به طور عمده در چربی بدن به استروژن تبدیل می‌شود. از این رو، افزایش چربی بدن (به واسطه فعالیت کم و رژیم غذایی ضعیف) فعالیت آروماتاز را افزایش داده و به ذخیره استرادیول کمک می‌کند.
تستوسترون درمانی (تزریق، کرم، قرص) می‌تواند محرک افزایش تبدیل تستوسترون به استرادیول باشد، به ویژه اگر دوزهای بالا توسط مردان دارای اضافه وزن مصرف شود.
بازخورد هورمونی در مغز می‌تواند عملکرد ضعیفی داشته باشد. افزایش سطوح استرادیول می‌تواند محرک تولید تستوسترون کمتر باشد، از این رو، شرایط استروژن غالب و علائم آن تشدید می‌شوند.

ادامه مطلب  درمان 100 در 100 لکنت زبان |کلینیک های درمان قطعی لکنت زبان استان گیلان

آیا سطوح بالای استروژن در بدن مردان موجب خطرات سلامت می‌شود؟
به واسطه رابطه بین سطوح اضافه استروژن در مردان و تستوسترون کم، از خطرات سلامت کمبود تستوسترون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
بافت چربی حاوی آروماتاز است و همچنین استرادیول را به خوبی ذخیره می‌کند. بیضه در مردان وظیفه تولید تستوسترون را بر عهده دارد، اما این هورمون در بدن به گردش درآمده و به طور عمده در چربی بدن به استروژن تبدیل می‌شود. از این رو، افزایش چربی بدن (به واسطه فعالیت کم و رژیم غذایی ضعیف) فعالیت آروماتاز را افزایش داده و به ذخیره استرادیول کمک می‌کند

افزایش خطر بیماری قلبی عروقی
افزایش خطر مرگ و میر به دلایل مختلف. پژوهشگران این گونه نتیجه‌گیری کرده‌اند که کاهش 2.1 درصدی انحراف معیار از سطح عادی تستوسترون سرم کلی افزایش 25 درصدی نرخ مرگ و میر را به همراه دارد.
سطوح کم تستوسترون در 40 درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 دیده شده است. در همین راستا، بررسی منظم برای سطوح پایین تستوسترون در مردان مبتلا به دیابت نوع 2، سندرم متابولیک، بیماری ریوی مزمن، پوکی استخوان، عفونت HIV، سوء مصرف الکل، و آن‌هایی که درمان‌های بلندمدت با استروئیدها، تسکین‌دهنده‌های درد افیونی یا داروهای ضد تشنج داشته‌اند، توصیه شده است.

از دیگر شرایطی که با افزایش سطوح تستوسترون بهبود می‌یابند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
* توده ماهیچه اسکلتی و قدرت کم
* درد و مرگ ناشی از سارکوپنی یا کم‌ماهیچگی (کاهش توده ماهیچه اسکلتی)
* پوکی استخوان (کاهش تراکم استخوان)
* افت عملکرد شناختی، حافظه، و روانی کلام
* کلسترول کل بالا
* میل جنسی و شرایط نعوظ
* انرژی و احساس رفاه
* اضطراب، ترس، افسردگی
* از دست دادن اعتماد به نفس
* کم‌خونی
* قدرت قلب و رگ‌های خونی، فشارخون، و حتی لخته‌های خون
بیشتر بخوانید
وقتی هورمون تستوسترون یا مردانه کم شود

ادامه مطلب  مرکز تخصصی نروفیدبک سیاوش عطایی 09121623463:پولیپ بینی

افزون بر تجربه نشانه‌ها و علائم شایع که در بالا به آن‌ها اشاره شد، مطالعه‌ای جدید نشان داده است که استروژن اضافه مرتبط با افزایش سن در مردان ممکن است محرک اصلی در پس فتق‌های کشاله ران باشد. این شرایط در مردان مسن شایع است و یکی از دلایل اصلی انجام عمل جراحی در مردان محسوب می‌شود.
منبع: عصر ایران

25 نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنانانشا در مورد احسان و نیکوکاری + انشا با موضوع نیکوکاری و صدقه انشا در مورد احسان و نیکوکاری + انشا با موضوع نیکوکاری و صدقهبیوگرافی آرش ظلی پور و همسرش

loknatshekan.ir

Related posts