توانبخشی تخصصی سیاوش عطایی در کرج 09121623463:اثرات روحی و روانی ناباروری و تاثیر آن بر ابتلا به افسردگی

آموزش گفتار درمانی , بهترین کرج گفتار درمانی بزرگسالان , بهترین کرج گفتار درمانی در منزل , بهترین کرج گفتار درمانی کودکان در منزل ,

توانبخشی تخصصی سیاوش عطایی در کرج 09121623463:اثرات روحی و روانی ناباروری و تاثیر آن بر ابتلا به افسردگی

افسردگی ناباروری و افسردگی و ناباروری و افسردگی در ناباروری و درمان افسردگی ناباروری و افسردگی ناشی از ناباروری و مشکلات روحی ناباروری و افسردگی زنان نابارور و افسردگی در زنان نابارور

اثرات روحی و روانی ناباروری و تاثیر آن بر ابتلا به افسردگی و در میان زوج هایی که فرزند ندارند حس رضایت و خوشبختی دیده می شود، ولی این احساسات خوب در چند سال اول زندگی دیده می شود و پس از آن ناباروری موجب افسردگی و مشکلات در خانواده می شود.

اثرات روحی و روانی ناباروری و تاثیر آن بر ابتلا به افسردگی

اثرات روحی و روانی ناباروری و ابتلا به افسردگی
تجربه ثابت کرده است مشارکت زن و شوهر در پرورش کودکان و تلاش برای هدفی مشترک و دوست داشتنی اغلب بنیان زندگی آنان را محکم تر می کند. این چنین است که گاه می بینیم فقدان کودک در زندگی یک زوج به سست شدن پایه های خانواده می انجامد.

اقرات روانی ناباروری
اثرات روحی ناباروری
تحمل نداشتن فرزند و ماندن در کنار همسر برای بسیاری از همسران کابوس است، اما خیلی ها از این واقعه برای خود فرصت ساخته اند. مشکلات روانشناختی مانند اضطرات، افسردگی و فشار روانی مهم ترین و بیشترین مشکلاتی است که خانواده ه‍ ای نابارور با آن روبرو هستند.

۸۵ درصد زوج های مورد بررسی با مشکلات روانشناختی ناشی از ناباروری روبرو هستند که مهم ترین آسیب زوج های نابارور ایرانی در بخش درون فردی شامل احساس خشم و عصبانیت، غم و اندوه، احساس حقارت و درماندگی، کاهش رضایت از زندگی، احساس گناه، کاهش امید به زندگی،حسادت به همسران صاحب فرزند و افسردگی و اضطرات است. افت شدید عزت نفس، احساس عدم زیبایی، خودسرزنش گری،ناامیدی و نبود هدف در زندگی از جمله آسیب های موجود در این گونه خانواده هاست.

ادامه مطلب  لیست و تخفیف ویژه بهترین مرکز گفتاردرمانی در کرج:غبغب چیست؟

زوج ها به تدریج درگیر مسائلی مانند مشاجره درباره هزینه های درمان ناباروری ، کاربرد شیوه های مقابله ناکارآمد و مشکلات مربوط به فرزندخواندگی و حتی مشکلات مربوط به ازدواج مجدد می شوند. این روند نشان می دهد که در ایران برای بسیاری از همسران بچه دار نشدن مساوی است با بن بست و این بن بست به بهای خراب کردن تمام پل های پشت سر به پایان می رسد.

ناباروری در مردان
اثرات ناباروری برای مردانمشکلات روانی که پس ازآگاهی به نابارور بودن برای مردان پیش می آید عبارت است از:

اضطرات
نگرانی برای ازدست دادن قدرت جنسی و مردانگی
نداشتن لیاقت جنسی
ناباروری مردان هجومی براحساسات مردانه را تداعی می کند که شامل حس رقابت، آسیب روانی و اضطرات ساختگی است. میزان ناباروی شریک جنسی مرد ۴۹% است اما معمولاً همیشه زنان از نظر باروری مورد مطالعه قرار می گیرند. اضطرات، افسردگی، احساس گناه و یا اضطرات در مردان نابارور موجب ناتوانی جنسی روانی در مردان می شود که احساس بی لیاقتی همراه با ناباروری را تشدید می کند. احساس اضطرات روانی تحت تأثیر پارامترهای اسپرم، مشکلات نعوذ را تشدید می کند و واکنش های احساسی نسبت به ناباروری را تغییرمی دهد. این مشکل باعث بی ثباتی ذهنی و عدم تعادل روانی شده و منجربه ناتوانی جنسی می شود.

تشخیص ناباروری سؤالات زیادی درمورد مردانگی برای آقایان پیش می آورد و باعث احساس خجالت در آنها می شود. به عنوان مثال ناباروری مردان اغلب به مثابه اختلال درعملکرد جنسی محسوب شده و باعث شرم می شود. بسیاری ازمردم تصور می کنند مردان نابارور از عهده وظایف زناشویی خود برنمی آیند و این امر موجب افزایش احساس ناامنی در مردان نابارور می شود.

ادامه مطلب  درمان قطعی لکنت زبان در تمام سنین l لشت نشا

مشکلات روانی موجب تشدید ناباروری می شود
بررسی ها نشان داده که اختلالات روحی و روانی در زنان ناباروری که با روش های لقاح خارج رحمی تحت درمان قرار می گیرند، جدی است. از یک طرف مشکلات روانی باعث کاهش کارآیی جسمی و پاسخ دهی بیمار به درمان های طبی ناباروری می شود و از طرف دیگر ادامه تداوم ناباروری و شکست های احتمالی در مراحل درمانی منجر به افزایش مشکلات روانی این بیماران می گردد.

با توجه به اهیمت موضوع سلامت روان و نقش آن در باروری، محققین پیشنهاد می کنند که برنامه درمان ناباروری با درمان روحی و روانی همراه باشد. باروری و تجربه حس مادری در زنان موجب احساس رضایت از خویش می شود و شادمانی و آستانه تحمل مشکلات را در آنان افزایش می دهد. ناباروری ضربه روانی شدیدی محسوب می شود که علاوه بر کاهش احساس ارزشمندی واعتماد به نفس در زنان موجب بروز تنش در رابطه بین فردی، اجتماعی و زناشویی می شود.

این مشکل همچنین می تواند منجر به بروز اختلال در سلامت روانی فرد و مشکلات زناشویی شود و زمینه سازی جدایی زوجین را فراهم کند به همین دلیل درمان توام ناباروری و روان پزشکی در پیشگیری یا رفع مشکلات موجود بسیار موثر است.

تقویت سخت رویی

معمولا وقتی نتیجه مثبتی از درمان های ناباروری حاصل نمی شود، زوجین و بویژه خانم ها بشدت افسرده و ناامید می شوند. با توجه به این که درمان های نازایی و ناباروری هزینه بر است و از لحاظ روحی فرد را بشدت تحت فشار قرار می دهد و زمانی که هنوز فرصت های دیگری برای تکرار درمان ناباروری دارند، دیگر حاضر نیستند تن به انجام این کار بدهند.

ادامه مطلب  نقاشی کودکان استثنايي آهسته گام، درخودمانده ، با نقاشیهای کودکان عادی

مهم ترین راه کار در چنین شرایطی، تقویت سخت رویی فرد است. چنانچه از ابتدای شروع درمان های ناباروری درمان های روان شناختی نیز برای افراد انجام شود و از روش های واقعیت درمانی برای آنها استفاده شود در نتیجه افراد راحت تر پذیرای درمان های مداوم می شوند.

بعضی افراد ناباروری را با هویت خود پیوند می دهند و آن را با باورهای منفی نسبت به خود تلفیق می کنند که خود باعث حس بی ارزشی و بی کفایتی می شود، در نتیجه اگر بتوان این ارتباط را شکست مرز هویت فرد به عنوان آن چیزی که هست و توانایی باروری را به عنوان یک واقعه مستقل از آن جدا کرد، می توان اضطرات و فشار روانی را به شکل موثری کاهش داد.

با نازایی خود کنار بیایید
تحمل نداشتن فرزند و ماندن در کنار همسر برای بسیاری از همسران کابوس است، اما خیلی ها از این واقعه برای خود فرصت ساخته اند. در ادامه توصیه هایی برای این همسران بیان می شود که برخی از آن ها قابل تامل است:

آسودگی خاطر داشته باشید، چون آرامش روند درمان شما را تسریع می بخشد.

رابطه عاطفی تان با همسرتان را ارتقا بدهید، قبول کنید که همسرتان اگر بارور نمی شود احساس خشم و گناه می کند برای آنان تسلی خاطر باشید.

بیشتر با هم بخندید و تفریح کنید. نازایی میشه یاس و ناامیدی را به همراه بیاورد، تفریح و با هم بودن می تواند فشار روانی را بکاهد.

به هم مهلت بدهید. بسیاری از مراحل درمان نازایی زمانبرند، شاید شکست بخورید، اما اگر به طرف مقابل مهلت بدهید، او را به ادامه راه دلگرم می کنید.

ادامه مطلب  اتابک وثوقی :: انتخابات هفتمین دوره هیات مدیره نظام پزشکی تهران :: حمایت مراکز بینایی سنجی استان ایلام

سراغ علاقه و هدف تان بروید، یادتان بیاید که همه راه ها به فرزند ختم نمی شود و شما صاحب آرمان ها و ایده ال های بزرگی بوده اید که پیش از ازدواج در حسرت آن ها بودید، حالا زمان مناسبی برای برنامه ریزی در راه رسیدن به اهداف بزرگ زندگی تان است.

بالاخره این که سرزنش همسرتان سرزنش و بی انصافی در حق خودتان است، پزشکان از زوج هایی که طرف مقابلشان باردار نمی شود یا عقیم است غالبا می پرسند، آیا تنها هدف تان برای ازدواج با او داشتن فرزنده بوده است؟ مسلما زناشویی ابعاد گسترده ای دارد که تنها یک بعد آن فرزندآوری است.

همچنین

منابع
تاپ ناز

| اس ام اس تبریک تولد نوزاد نورسیدهچگونه می توان یک تور ارزان قیمت را خریداری کرد ؟! چگونه می توان یک تور ارزان قیمت را خریداری کرد ؟!دستورات مراجع برای ارگاسم و جنابت زن در خواب دستورات مراجع برای ارگاسم و جنابت زن در خوابعکس پروفایل امامت امام زمان
siavashataee.ir

Related posts