بهترین مرکز گفتار درمانی و کاردرمانی در سطح کرج سیاوش عطایی 09121623463:قرص متیل دوپا 250 در بارداری و شیردهی و عوارض آن بر جنین

, بهترین کرج درمان لکنت در کرج , بهترین کرج مطب گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج فهرست گفتاردرمانی کرج
بهترین مرکز گفتار درمانی و کاردرمانی در سطح کرج سیاوش عطایی 09121623463:قرص متیل دوپا 250 در بارداری و شیردهی و عوارض آن بر جنین

خوردن قرص متیل دوپا در دوران بارداری و عوارض قرص متیل دوپا در بارداری و قرص متیل دوپا 250 و عوارض آن بر جنین و متیل دوپا در بارداری چگونه است؟

متیل دوپا در درمان زیادی فشارخون به تنهایی یا همراه سایر داروها مصرف می‌شود. همچنین در درمان زیادی فشار خون زنان حامله ( پره اکلامپسی) نیز به‌کار می‌رود.

متیل دوپا در شیردهی

قرص متیل دوپا 250 در بارداری و شیردهی
داروی متیل دوپا برای پایین آوردن فشار خون تجویز می شود که یکی از معروف ترین داروهای این دسته است. در این مطلب در مورد موارد مصرف و مقدار مصرف در بزرگسالان و کودکان و همچنین زنان شیرده و عوارض این دارو را می خوانید.

عوارض متیل دوپا در بارداری و برای زنان

متیل دوپا کاهش دهنده فشار خون
Methyldopa

رده درمانی:داروهای کاهنده فشارخون، آنتی آدرنرژیک با اثر مرکزی

اشکال دارویی:قرص

نام تجاری:آلدومت، دوپامت

متیل دوپا در شیردهی

معرفی دارو:

متیل دوپا، که سالهای 1960 ارائه شده یکی از معروفترین داروهای پایین آورنده فشارخون است. این دارو را برای انواع فشارخون بالا مصرف می کنند. برای آنکه متیل دوپا بهتر اثر کند و از احتباس مایعات کاسته شود معمولاً یک مدر (دیورتیک) با آن تجویز می گردد. دیگر داروهای ضدفشارخون از قبیل هیدرالازین و مسددهای گیرنده بتا نیز غالباً برای پایین آوردن فشارخون به نحو موثرتر موجودند.

عوارض قرص متیل دوپا
نکات قابل توجه متیل دوپادر بارداری

ادامه مطلب  انتخابات 96 کرج :: هیت مدیره نظام پزشکی البرز :: دکتر علییرضا سرزعیم

موارد مصرف

متیل دوپا در درمان زیادی فشار خون همراه داروهای مدر مصرف می شود. همچنین در بحران زیادی فشار خون، زمانی که درمان فوری مورد نیاز نباشد، نیز بکار می رود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان پائین آورنده فشار خون، ابتدا مقدار 250 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز به مدت 2 روز مصرف می شود و پس از آن در فواصل زمانی بیش از 2 روز تا زمان حصول پاسخ مناسب، این مقدار تنظیم می گردد. بعنوان نگهدارنده 500 mg/day تا2 g/day در 2 – 4 مقدار منقسم مصرف می شود. بیشینه مقدار مصرف در بزرگسالان تا 3 g/day است.

کودکان:

به عنوان پائین آورنده فشار خون، ابتدا 10 mg/kg در 2 – 4 مقدار منقسم مصرف می شود که پس از آن در فواصل زمانی بیش از 2 روز تا حصول پاسخ مناسب، این مقدار تنظیم می گردد.بیشینه مقدار مصرف در کودکان 65 mg/kg یا 3 g/day است.

فراموش کردن نوبت دارو:

بمحض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر اگر نوبت بعدی 2 ساعت دیگر است فعلاً یک نوبت مصرف و از نوبت بعدی صرفنظر کنید.

متیل دوپا در اوایل بارداری و متیل دوپا در بارداری

متیل دوپا در اوایل بارداری

متوقف کردن دارو:

بدون مشورت با پزشک دارویتان را قطع نکنید. پزشک از مقدار داروی شما کم می کند. اگر متیل دوپا را ناگهان قطع کنید. میشه فشارخون بالا برود.

مصرف مقدار اضافی:

مصرف مقدار اضافی میشه ایجاد خواب الودگی یا تپش قلب کند. به پزشک خبر دهید.
استفاده بلند مدت:

ناراحتی های کبد و خون به ندرت میشه پیش بیاید.

آزمایشات خون و ادرار معمولاً لازم است.

ادامه مطلب     اولین انتخابات الکترونیک انجمن علمی و صنفی گفتاردرمانی ایران هفدهم بهمن 98 :بزرگراه چمران میدان قدس فرعی حافظ

متیل دوپا در دوران بارداری

متیل دوپا در دوران بارداری

مکانیسم اثر متیل دوپا

به نظر می رسد که اثر این درو درکاهش فشار خون، به علت تبدیل آن به آلفا-متیل نوراپی نفرین باشد. آلفا-متیل نوراپی نفرین از شیوه مرکزی سبب کاهش عبور جریان سمپاتیک و در نتیجه کاهش فشار خون می شود.
فارماکوکینتیک متیل دوپا

جذب متیل دوپا از مجرای گوارش متغیر است. میتل دوپا بطور گسترده در نرونهای آدرنرژیک مرکزی به آلفا-متیل نوراپی نفرین تبدیل می شود. نیمه عمر آن در افرا سالم در مرحله آلفا 7/1 ساعت و در افراد مبتلا به بی ادراری در مرحله آلفا 6/3 ساعت می باشد. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر پس از مصرف مقدار واحد 6-4 ساعت و پس از مصرف مقادیر متعدد 3-2 روز است. طول اثر دارو با مصرف یک مقدار واحد خوراکی 24-12 است و با مصرف مقادیر متعدد 48-24 ساعت است. متیل دوپا از شیوه کلیه دفع می شود.

متیل دوپا در حاملگی

متیل دوپا در حاملگی

موارد منع مصرف متیل دوپا
حساسیت مفرط شناخته شده به دارو، بیماری فعال کبدی (هپاتیت یا سیروز)، کسانی که مهار کننده های MAO دریافت می کنند و سابقه اختلال عملکرد کبدی با مصرف قبلی متیل دوپا.
همچنین بخوانید : تمامی اطلاعات دارویی را بشناسید

موارد احتیاط :در سابقه اختلال عملکرد کبدی و در خانمهای شیرده با احتیاط مصرف شود.

مصرف در سالمندان:

بیماران سالخورده نسبت به اثرات تسکین بخش و کاهنده فشار خون حساس تر هستند. بنابراین ، کاهش مقدار مصرف در آنها میشه ضروری باشد.

مصرف در کودکان:

ادامه مطلب  ورژن لکنت شکن جدید دیجیتال و درمان قطعی و پایدار لکنت زبان |مراکز اختلالات یادگیری استان خراسان رضوی

بی ضرری و اثربخشی مصرف دارو در کودکان ثابت نشده است.

مصرف شیردهی:

متیل دوپا در شیر ترشح می شود. بنا به توصیه آکادمی کودکان آمریکا ، میتل دوپا با شیردهی سازگار است.

متیل دو پا در بارداری

در مواجهه با فشارخون طی بارداری ( صرف نظر از نوع آن) ، زمانی که تصمیم به درمان دارویی می گیریم، همیشه باید دارویی را انتخاب کنیم که کمترین عوارض را بر روی مادر و جنین داشته باشد و ” متیل دوپا ” یکی از این بهترین انتخاب هاست.
متیل دوپا در درمان فشارخون بالا به تنهایی یا همراه سایر داروها مصرف می شود. همچنین در درمان فشار خون بالا در زنان باردار ( پره اکلامپسی ) نیز به کار می رود و به صورت قرص های 250 میلی گرمی وجود دارد که تا حداکثر دوز 2 گرم یعنی 8 قرص در طی 24 ساعت و به صورت منقسم میتواند مصرف شود.
داروی ضد فشار خون بالایی که “بی خطری” آن برای جنین ثابت شده ،” متیل دوپا” است که از سالها پیش طی حاملگی مورد استفاده قرار می گرفته است. در یک مطالعه طی 5/7 سال پیگیری، هیچ پیامد تکاملی ضرر باری در بین 195 کودکی که مادران آنها متیل دوپا دریافت کرده بودند، رویت نشد.

بنابراین متیل دوپا ، به عنوان درمان انتخابی خوراکی در حاملگی شناخته می شود.

با این حال متیل دوپا غالبا باعث خواب آلودگی می شود که این مساله میتواند تحمل پذیری آن را محدود سازد و مصرف دیگر داروها را اجتناب ناپذیر نماید.
این دارو پس از زایمان میشه که باعث ایجاد افسردگی در مادر شود ( مخصوصا در مادری که زمینه ی افسردگی دارد) و بهتر است که بعد از زایمان داروی دیگری برای مادر با فشار خون بالا استفاده و جایگزین شود.
طی بارداری داروهای خوراکی مثل ” لابتالول ” و ” نفیدپین” و ” متیل دوپا” برای جنین کاملا بی ضرر هستند و بیشترین مصرف دارویی را متیل دوپا، برای درمان فشارخون بارداری دارد.

ادامه مطلب  :: بهترین گفتاردرمانی کرج ::انتهای بلوار امام رضا- تقاطع تعاون

متیل دوپا و بارداری و متیل دوپا در شیردهی

متیل دوپا و بارداری و متیل دوپا در شیردهی

اثر بر آزمایشهای تشخیصی

متیل دوپا غلظت ALP, ALT, AST، بیلی روبین و کراتینین سرم، را افزایش می دهد. این دارو میشه به طور کاذب غلظت کاتکول آمینهای ادرار را افزایش داده و با تشخیص فئوکروموسیتوم تداخل کند. این دارو می تواند شمارش پلاکت و WBC و هموگلوبین را کاهش دهد.
با مصرف این دارو میشه آزمون آنتی گلوبولین مستقیم (آزمون کومبس) مثبت شود.

methyldopa

عوارض قرص متیل‌ دوپا چیست؟
عوارض جانبی احتمالی قرص متیل‌ دوپا

خشکی دهان، تسکین، افسردگی، خواب آلودگی، اسهال، احتباس مایعات، کاهش توانایی جنسی، آسیب کبدی، کم خونی همولیتیک، سندرم شبه‌اریتماتوز، پارکینسون، بثورات جلدی وگرفتگی بینی با مصرف این دارو گزارش شده‌است.

تداخلات

مصرف همزمان متیل دوپا با داروهای بیهوش کننده عمومی میشه اثر پایین آورنده فشار خون متیل دوپا را افزایش دهد. مصرف همزمان متیل دوپا با داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز، میشه سبب تحریک پذیری بیش از حد شود. در صورت همزمان فنیل افرین با متیل دوپا، میشه اثر پایین آورنده فشار خون متیل دوپا کاهش و اثر بالابرنده فشار خون فنیل افرین افزایش یابد.

عوارض متیل دوپا و متیل دوپا در بارداری

متیل‌ دوپا مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی:رخوت، کمی فشار خون، اختلال هدایت دهلیزی- بطنی، اغما.

درمان:از ذغال فعال می توان برای کاهش جذب دارو استفاده کرد. اقدامات بعدی شامل درمان علامتی و حمایتی می شود. در موارد شدید، همودیالیز میشه مؤثر باشد.

نکات قابل توصیه خوردن متیل‌ دوپا
1 ـ مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.

ادامه مطلب  برترین کلینیک توانبخشی سندروم داون سیاوش عطایی

2 ـ این دارو افزایش فشارخون را درمان نمی کند، بلکه آن را کنترل می نماید. از اینرو مصرف آن میشه تا آخر عمرضروری باشد.

3 ـ از مصرف سایر داروها بخصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند، باید خودداری شود.

4 ـ در صورت بروز تب ، مراجعه به پزشک ضروری است .

5 ـ برای به حداقل رساندن اثر تسکین بخشی متیل دوپا، هر گونه افزایش درمقدار مصرف دارو باید در نوبت عصرانجام گیرد

منابع
تاپ ناز

دکلمه عاشقانه احساسی کلیپ زیبا از دکلمه عاشقانه | دکلمه عاشقانه احساسیبیوگرافی بازیگران سریال بی قرار + زمان پخش و خلاصه داستان سریال بی قرار بیوگرافی بازیگران سریال بی قرار
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

Related posts