بهترین مرکز فلج مغزی شمال کرج سیاوش عطایی 09121623463:درمان دیابت با نانوراهبرهای مغناطیسی در فاز حیوانی

بهترین مرکز فلج مغزی شمال کرج سیاوش عطایی 09121623463:درمان دیابت با نانوراهبرهای مغناطیسی در فاز حیوانی

پژوهشگران دانشگاه اصفهان در یک مطالعه‌ آزمایشگاهی از نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن به‌عنوان نانوراهبرهایی جهت درمان هوشمند بیماری دیابت استفاده کردند. اثربخشی این روش بر روی موش مورد تأیید قرار گرفته‌است.
زمان تقریبی مطالعه :
2 دقیقه
تاریخ : چهارشنبه 1397/09/21 ساعت 10:08
درمان دیابت با نانوراهبرهای مغناطیسی در فاز حیوانی
امروزه با توجه به شیوع رژیم‌های غذایی ناسالم در میان افراد، دیابت در حال تبدیل‌شدن به یک بیماری همه‌گیر است. کاهش حافظه و اختلال در یادگیری را می‌توان به عنوان یکی از عوارض مهم این بیماری برشمرد. محققان دانشگاه اصفهان با به کارگیری فناوری دارورسانی هوشمند، موفق شدند عوارض مذکور را کنترل کرده و کاهش دهند.

دکتر ابوالقاسم اسماعیلی، عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به ترکیب کوئرستین به عنوان یکی از ترکیبات مفید موجود در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات، هدف از انجام طرح حاضر را استفاده از فناوری دارورسانی هوشمند جهت افزایش کارایی این ترکیب سودمند عنوان کرد.
بیشتر بخوانید
افزایش ریسک ابتلا به دیابت با کار بیشتر در زنان
چرا دیابت باعث خستگی می‌شود؟
تاثیر آبمیوه‌های شیرین بر روده

وی در خصوص معایب اصلی کوئرستین افزود: یکی از معایب بزرگ ترکیب کوئرستین، حلالیت ضعیف در محلول آبی و هضم سریع گوارشی آن است که موجب می‌شود دوز بالایی از این ترکیب در فرایند درمان مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از نانوذرات مغناطیسی باعث شد تا کارایی درمانی کوئرستین در بهبود اختلالات یادگیری ارتقا یابد؛ بنابراین میزان دارو به مراتب کمتری نیز برای یک دوره‌ درمانی مورد نیاز باشد و متعاقب آن بیمار متحمل هزینه‌ کمتری شود.

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی هوراند

اسماعیلی تصریح کرد: در این طرح از نانوذرات سوپرپارامغناطیس اکسید آهن به عنوان یک راهبر نانویی استفاده شده‌است. این نانوذرات با ذرات کوئرستین درهم آمیخته شده یا به عبارتی کونژگه می‌شود؛ این موضوع موجب می‌شود ترکیب دارویی کوئرستین به مکان مورد نظر هدایت شود.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان در رابطه با نحوه‌ ارزیابی میزان اثربخشی این سامانه‌ درمانی گفت: در طرح حاضر از موش به عنوان مدل حیوانی جهت بررسی کارایی کوئرستین متصل شده به نانوذرات اکسید آهن استفاده شد. بدین منظور ۴۰ موش آزمایشگاهی انتخاب شده و در پنج گروه هشت‌تایی طبقه‌بندی شدند. پس از سنتز و تأیید مشخصه‌های ساختاری نانوذرات سنتزشده، موش‌ها تحت درمان قرار گرفته و در نهایت میزان اثربخشی درمانی نانوذرات سنتزشده بر حافظه و میزان اختلالات یادگیری مورد بررسی قرار گرفتند.
بیشتر بخوانید
9 فایده‌ی ویتامین B3 برای بدن
6 روش برای پیشگیری از لخته شدن خون در پا
خوراکی‌های مفید و مضر برای سلامت کبد

وی خاطرنشان کرد: نتایج به‌دست‌آمده میزان کارایی ۹۰ درصدی نانوسامانه‌ هوشمند را نسبت به استفاده‌ سنتی از کوئرستین تأیید می‌کنند. بازگشت حافظه و یادگیری به حد طبیعی و نیز کاهش قابل‌توجه قند خون از اثرات دیگر به‌کارگیری این سامانه‌ انتقال دارو خواهد بود.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های شیوا ابراهیم پور دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه اصفهان و دکتر ابوالقاسم اسماعیلی و دکتر سیامک بهشتی از اعضای هیأت علمی دانشگاه اصفهان است. نتایج این کار در International Journal of Nanomedicine با ضریب تأثیر ۴.۳ منتشر شده‌ است.
منبع: ایسنا

, سریال عاشقانه , احمدی نژاد , حامد هاکان , سامانه بام (بانک ملی) , لرزه نگاری زلزله , موبوگرام , تلگرام , مترجم گوگل

ادامه مطلب  دستگاه لکنت شکن easy speech | سیاوش عطایی مشاور عالی و آسیب شناس |گفتاردرمانگران استان مرکزی

tjhvnvlhkd.ir

Related posts