گفتاردرمانی جامع آنلاین گوهردشت ناحیه سه کرج + گفتاردرمانی آنلاین ایران عوامل موثر در تمرکز حواس


 

1– سلامت جسمی : با خواب و خوراک کافی وتحرک جسمانی ، سلامتی خود را تضمین کنید و در نتیجه توانایی تمرکز را در خود افزایش دهید .

 

 

2- قصد و نیت : تا انگیزه و نیاز به چیزی نباشد تمرکز و توجه ، دقیق نخواهد بود . در خصوص امور درسی مقاصدی چون پیشرفت ، موفقیت ، اتمام تحصیل ، شغل ، مقام و منزلت اجتماعی ، کسب درآمد و ازدواج می تواند موجب تمرکز گردد .

 

 

3- مطالعه را در یک مکان خاص و ثابت انجام دهید .

 

 

4- پرداختن به عوامل مزاحم ( مانند رادیو ، تلویزیون ، تلفن ) در هنگام مطالعه را حذف کنید .

 

 

5- تکرار ، تمرین ومرور ذهنی نمایید .

 

 

6- کنترل رویاها : برای افرادی که رویای روزانه زیاد دارند بهتر است برنامه زمان بندی شده برای رویای روزانه بگذارند . مثلا سه بار در روز و هر بار 15 دقیقه به این کار اختصاص دهند .

 

 

7- 30 دقیقه تا یک ساعت مطالعه مدت زمانی است که ذهن می تواند توجه اش را متمرکز نگاه دارد . یک استراحت کوتاه ( 10 الی 15 دقیقه ) بعد از هر مطالعه شما را قادر می سازد با تجدید قوا کار خود را از سر بگیرید.

 

 

8- بکارگیری فنون مطالعه : سوال در آوردن از متن درس ، تجسم کردن مطالب در ذهن ، علامت گذاری مطالب مهم ، ربط دادن مطالب آموختنی به مطالب از قبل آموخته می تواند به تمرکز حواس بیشتری منتهی شود .

 

 

 نکته هایی که به تقویت حافظه شما کمک می کند .

 

ادامه مطلب  اولین گام در درمان قطعی لکنت زبان | پیدا کردن گفتاردرمانی خوب در

 

1- معنای مطالبی را که می خواهید حفظ کنید از دبیر ، دانش آموزان یا افراد آگاه بپرسید ، یا با استفاده از کتاب درسی معنای آنها را خوب دریابید .

 

 

2- آنچه را حفظ می کنید ، بنویسید . این همان کاری است که برای حفظ کردن شماره تلفن انجام می دهید .

 

 

3- آنچه را حفظ می کنید با صدای بلند تکرار کنید . بسیاری از شعرها و ترانه ها و شعارها به این دلیل در حافظه می مانند که بارها تکرار می شوند با استفاده از ضبط صوت و توان ، مطالب آموزشی را ضبط کرد . وبا گوش کردن پیاپی ، آنها را به خاطر سپرد . گاه روی قسمتی از مطالب آموزشی را بپوشانید و ببینید می توانید به آنها پاسخ دهید یا خیر . گاه از نزدیکان و دوستان بخواهید که یک واژه اصلی ویا کلمه آغاز را یک مطلب را به زبان بیاورند تا شما بقیه آن را بازگو کنید . وبه این ترتیب ، خود را آزمون کنید . مطالب آموزشی را آنقدر تکرار کنید که بتوانید به آسانی آنها را برزبان ویابر صفحه کاغذ جاری کنید یا بتوانید آن را از ابتدا به انتها، یا از آخر به اول بازگو کنید .

 

 

 

4- مطالب را به قسمت های کوچکتر ، مانند پارگراف ، بند ، جمله ویا حتی واژه هایی تقسیم کنید تا حفظ کردن آنها آسانتر باشد .

 

 

5- تمرین تقویت حافظه و حفظ کردن  مطالب را در فاصله زمانی معین وکوتاه انجام دهید حواس خود را جمع و متمرکز کنید ، سپس فقط در آن فاصله زمانی به حفظ کردن بپردازید .

 

ادامه مطلب  درمان قطعی لکنت زبان در تمام سنین l شهرستان قوچان

 

6- مطلب رابخوانید . این عمل را آن قدر تکرار کنید که بتوانید از جمله ها و کلماتی که می خوانید در ذهن خود تصویری رسم کنید .

 

 

7- مطلب را با چیزی که از آن اطلاع دارید مربوط سازید . واژه ای را که می خواهید از بر کنید چه مشابهی با کلمه ای دارد که آن را از قبل می شناسید ؟ فرمول ویا شعری را که به خاطر می سپارید ، با دانسته های قبلی خود یا اطلاعات مشابه در این زمینه مقایسه کنید .

 

 

 

روش مطالعه صحیح و استفاده بهتر از حافظه

 

 

آیا می دانی مغز تو از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده که عملکرد آنها با هم متفاوت است و آیا می دانی که اکثر افراد از یکی از نیمکره ها استفاده بیشتری می کنند ؟ اگر به هنر خیلی علاقه مندی و در زمینه های موسیقی و هنر ، نمایش ، نوآوری در زمینه های مختلف فعالیتهای گروهی ، تصویر سازی و خلاقیت ذهنی ، فعالیتهای سیاسی و رفتارهای مربوط به بینایی استعداد و فعالیت زیادی داری حتما از نیمکره راست مغز خود استفاده بیشتری می کنی ، ولی اگر به تجزیه وتحلیل مطالب ریاضیات ، آموختن لغات ، موضوعات منطقی و علمی و فیلم های علمی علاقه مندی از نیمکره چپ مغزت بهره بیشتری می بری ، حال اگر جزو هرکدام از دو گروه باشی می توانی با پرداختن به فعالیتهای مربوط به نیمکره دیگر مغز ، توان خود را در آن زمینه ها هم افزایش دهی ، به عبارت دیگر در استفاده از هر دو نیمکره  مغز محدودیتی وجود ندارد و فقط کافی است تمرین کنی و از هر دو بخش مغزت استفاده کنی تا هم حافظه بهتری به دست آوری ، هم خلاقیت تو افزایش یابد و هم دقتت زیاد شود .

 

ادامه مطلب  گفتاردرمانی سیاوش عطایی 09121623463 | تهران شهرک پاس بزرگراه حکیم فرعی گلزار

 

نقش استاد و آموزگار در یادگیری و پیشرفت تحصیلی

 

 

جالب است بدانی اساتید و آموزگاران از دانش آموزان علاقه مند و پیگیر خود به نیکی و احترام یاد می کنند  که قطعا این می تواند زمینه مناسب تری برای پیشرفت تحصیلی تو ایجاد کند ، پس دانش آموز عزیز بهتر است با اساتید خود روابط بهتری برقرار کنی و از آنها در خارج از کلاس هم کمکهای علمی بیشتری بخواهی .

 

 

استفاده از توان بالا در شروع حرکت

 

 

نکته جالب توجهی هست که اگر مجبور به خواندن نباشیم ( یعنی در فاصله زمانی کوتاه امتحان نداشته باشیم ) وبا تمام نیرو مطالعه کنیم ، از مطالعه لذت فراوانی خواهیم برد ، زیرا این کار موجب حس اعتماد به نفس بیشتر و برتری نسبت به دیگر رقبا می شود که ما را در چرخه مثبت می اندازد ( یعنی هرچه حس مثبت ما بیشتر شود عملکرد مثبت ما بیشتر می شود ) و این چیزی نیست بجز اصل هم افزایی . پس بهتر است در هر کنکور آزمایشی که شرکت می کنی از برنامه آن جلوتر باشی و خیلی زودتر از موعد کنکور سراسری درسها را تمام کنی و این یکی از ویژگی های داوطلبان فوق العاده است .

 

 

یکی دیگر از ویژگی های مطالعه بدون فشار و جلوتر از برنامه این است که چون این گونه مطالعه حالت داوطلبانه دارد حداقل خستگی را به دنبال دارد و لذت مطالعه و توان داوطلب و دانش آموز افزایش می یابد .

 

 

حافظه من قوی است یا ضعیف

 

 

ادامه مطلب  لیست مراکز گفتاردرمانی دولتی در کرج:تفاوت بین علائم بارداری و سندرم پیش از قاعدگی

حافظه تو قوی است واگر فکرمی کنی مطلبی را فراموش کرده ای احتمالا آن را هیچ وقت به حافظه نسپرده ای و یا سیستم یادآوری آن را به خوبی نمی دانی . در واقع حافظه تصویری همه ما کامل است واگر نمی توانی مطلبی را به خاطر بیاوری ، با آن مطلب در ذهن خود نتوانسته  ای ارتباط قوی برقرار کنی و ذهن در خروجی دادن آن مطلب ضعیف و یا بی نظم است .

 

 

چند تکنیک برای استفاده بهتر از حافظه

 

 

1- هنگام خستگی به حفظ کردن مطالب نپرداز .

 

2- مطالب حفظی پیچیده را در زمانهای کوتاه حفظ کن

 

3- ابتدا و انتهای زمان مطالعه برای حفظ کردن مناسب ترند چون : وقتی مطالعه را شروع می کنیم ، قبل از آن چیزی فرا نگرفته ایم و قانون منع قبلی اثر نمی کند وقتی مطالعه را تمام می کنیم ، پس از خواندن آخرین مطالب ، مطلب دیگری نمی خواهیم و قانون منع بعدی اثر نمی کند .

 

 

4- تغذیه خوب و استفاده از ویتامینها به طور مناسب :

 

 

استفاده از سبزیجات تازه ، میوه ها ، حبوبات و غلات در بهبود کارکرد حفظ ما خیلی موثر هستند . همچنین ویتامینهای زیر در بهبود کارکرد حافظه می توانند نقش مفیدی داشته باشند .

 

 

ویتامین B6 به پروتئین سازی کمک می کند و کمبود آن می تواند باعث عدم تمرکز شود .

 

 

ویتامین B3 ( تیاسین ) به افزایش تمرکز کمک می کند .

 

 

ویتامین B1 0 تیامین ) باعث تسهیل سوخت رسانی به سلولهای مغز می شود .

 

ادامه مطلب  از سیر تا پیاز درمان قطعی لکنت زبان |مراکز اختلالات یادگیری استان گیلان

 

ویتامین C   از سلولهای عصبی نگهداری می کند و کمبود آن باعث عقب ماندگی ذهنی می شود .

 

 

ویتامین B12 ( اسید فولیک ) و آهن از کم خونی جلوگیری می کنند و موجب کاهش عدم تمرکز می شوند .

 

 

تیروزین نوعی اسید آمینه است که به حافظه دراز مدت ما کمک بسزایی می کند .

 

 

 

 

 منابع :

کتاب مراحل بیست گانه موفقیت تحصیلی ( موفقیت در امتحان )

مولف : بیژن علیپور – مریم پوررضا

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts